כסף ופיננסילביתמאמרים

מחזור משכנתא – מתי כדאי לבצע מיחזור משכנתא

רוב האנשים מקובעים על האמירה כי “משכנתא לוקחים רק פעם בחיים”. יתכן כי עד לפני מספר שנים ראיה זו היתה נכונה, אולם כיום יש אפשרויות חדשות ומסעירות לשינויים במשכנתא שלכם. כן, גם אם לקחתם אותה ל-30 שנה.

מה זה מחזור משכנתא?

באופן כללי, אנחנו מנסים לחסוך בכל מקום אפשרי. למרות זאת, רבים כלל לא חושבים על סעיף ההוצאות הגדול ביותר של משק הבית הישראלי – המשכנתא. האמת היא שהמשכנתא היא מעמסה כה מורכבת, עד שלעתים, בחודש הבא היא עשויה להיות מעמסה כבדה אף יותר.

כיום יש מסלולים רבים למשכנתאות ותחרות עזה בין הבנקים. אלה גורמים לכך שחלון הזדמנויות לחסכון במשכנתא נפתח בפני נוטלי משכנתאות רבים. כמובן, יש לעשות את התהליך באופן שקול ונכון.

איפה הקץ’?

אם אתם תוהים מדוע הבנק אינו מציע לכם למחזר את המשכנתא, התשובה נמצאת בגוף השאלה. האמת היא שמחזור משכנתא אינו משתלם לבנק. הבנק הוא בעל אינטרס ברור להרוויח מתשלום הריבית, ולכן הוא מטיל את האחריות לבדיקה עליכם.

איך עושים את זה?

ראשית, עליכם לבדוק האם הריבית ירדה מאז שלקחתם את המשכנתא. במידה וכן, יש פוטנציאל כי תנאי השוק כיום נוחים יותר, ואז כדאי להתחיל ולבדוק את הכדאיות הכלכלית של מחזור המשכנתא. בבדיקת הכדאיות חשוב לקחת בחשבון את עמלות היוון, אשר לעתים הופכות תהליך כדאי לבלתי כדאי.

במידה ואתם מסוגלים לעמוד בהחזר חודשי גבוה יותר מן ההחזר המקורי, יתכן כי תוכלו לקצר את תקופת ההלוואה. המשמעות היא כי תוכלו לחסוך כסף רב על הריבית וההצמדות. מנגד, גם אם אינכם מסוגלים לעמוד בהחזר גבוה יותר, או אפילו בהחזר הנוכחי, יתכן כי שווה לכם לבדוק את אפשרות מחזור המשכנתא. יתכן כי גם כאן תוכלו להשיג תמהיל נוח יותר להחזרים.

צאו לדרך

לאחר שבדקתם אם מחזור המשכנתא משתלם לכם מבחינה כלכלית, עליכם לפנות לבנק ממנו לקחתם את המשכנתא ולבקש הצבע לריבית על תמהיל מסויים שבחרתם. במקביל, עליכם לפנות לבנקים אחרים ולבקש הצעות על אותו התמהיל. אל תשכחו לקחת בחשבון עלויות נלוות כגון שמאי, פתיחת תיק, נוטריון, אגרות למיניהן ועוד.

דילוג לתוכן