בריאות ורפואהמאמרים

הגורמים, התסמינים והטיפול בבלפריטיס

בלפריטיס היא דלקת בשפת העפעף. מדובר בתופעה רפואית די נפוצה ששכיחה בעיקר בקרב אנשים זקנים. הדלקת משפיעה על אזור הריסים ועל שולי העפעפים ובמרבית המקרים היא קלה לטיפול. הבעיה מתחילה כשהדלקת הופכת לכרונית ואינה מטופלת כראוי.

מהם התסמינים הראשוניים?

הדלקת מתחילה בדרך כלל בתסמינים קלים: גרד, אדמומיות, נפיחות בעין וכו’. ללא טיפול, התסמינים עלולים להחמיר, לפגוע באיכות החיים של הסובלים מהדלקת ולגרום לעיניים יבשות, לזיהום בעפעף, לצלקות בעפעף, לפגיעה בקרנית, לשעורה כלואה (כלזיון), לציסטות כתוצאה מחסימת בלוטות השומן ועוד.

מה חשוב לדעת על בלפריטיס?

המומחים מתייחסים לשני סוגים של בלפריטיס: בלפריסטיס אחורית ובלפריסטיס קדמית. הסוג הראשון הוא מחלה של בלוטות החלב שממוקמות מאחורי הריסים ואחראיות להפרשה של השכבה השומנית של דוק הדמעות. השניה משפיעה על השוליים הקדמיים של העפעף, על הריסים ועל בלוטות השומן בריסים.

מה גורם לבליפריטיס להופיע?

הגורמים לדלקת הבלפריטיס עשויים להיות חידקיים, ויראליים, טפיליים או פטריתיים. בסביבה עם הרבה אבק שיוצר אלרגיה, אי הקפדה על הגיינת העין ועוד הסיכון ללקות בדלקת בעפעפיים גדל. ישנו גם קשר בין מחלות עור בפנים כמו אקנה וסבוריאה להתפתחות של בלפריטיס וזאת בשל העובדה שמדובר במחלות שיש בהן סתימה של בלוטות השומן שעשויה להשפיע גם על דלקות כרוניות בעיניים. אך הסיבה הנפוצה ביותר שגורמת לבלפריטיס היא הצטברות של חיידקים על בסיס העפעפיים, דבר שגורם לחסימה של בלוטות החלב. כך נוצר מעגל כרוני בו הבלוטות החסומות מונעות הפרשה שומנית של הדמעות שיוצרת חוסר איזון שגורם להתרבות חיידקים, דבר שמחמיר את המצב הקשה גם כך.

תסמיני הבלפריטיס

אצל אנשים שסובלים מבלפריטיס יופיעו לעתים התסמינים הבאים (כולם או חלקם):

  • אדמומיות, גרד ודמעות בעיניים.
  • תחושה של גוף זר מתחת לעפעף, תחושה צורבת וחולית.
  • אדמומיות ונפיחות, שמנוניות ודביקות.
  • הפרשות וקרומים מתחת לעפעף ובריסים.
  • קשקשים על העור או על הריסים.
  • צמיחה לא תקינה של ריסים או נשירת ריסים
  • רגישות לאור ומצמוץ בתכיפות גבוהה.
  • קושי להרכיב עדשות מגע.

אבחון וטיפול

יש לבצע בדיקה של העפעפיים וקו הריסים, לסחוט את בלוטות החלב כדי לבדוק את תקינות הנוזל השומני, בדיקת תפקוד הדמעות וכו’. לאחר מכן יותאם הטיפול המתאים. כדי לטפל בבלפריטיס יש להתחיל בהנחת קומפרסים חמים לשחרור ההפרשות ושימוש במגבונים ייחודיים לניקוי העפעפיים. לעתים תינתן משחקה אנטיביוטית וניקוי העפעף בעזרת מכשור מיוחד. עוד ממליצים רופאי ליטול אומגה 3 שיכול לאפשר ייצור טוב יותר של שומן ושמירה על הלחות של העין.


כדאי גם לקרוא: הסרת משקפיים בלייזר (ניתוח לייזר בעיניים) כל מה שרציתם לדעת

דילוג לתוכן